Wednesday, 19 December 2018

Bab 14: Pengurusan Alam Pembelajaran


Keperluan perancangan pengajaran dan pembelajaran
Perancangan perlu dilakukan untuk:
- memenuhi masa yang diperuntukkan
- menepati kehendak
objektif/matlamat
- berkesan
sepanjang waktu pengajaran
- menarik perhatian dan
tidak membosankan

Objektif pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk:

Objektif implisit 
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
- memahami
- mengetahui
- menghargai sesuatu yang telah diajar
 
Objektif eksplisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
- menyenaraikan
- menjelaskan
- memberikan contoh
- menunjukkan cara yang betul terhadap apa yang telah diajarkan

Buku rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan. Isi ringkas rancangan pengajaran  berdasarkan sukatan-
sukatan  kebangsaan

Komponen P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
-
Objektif pengajaran
-
Strategi pengajaran yang sesuai
-
Bahan bantu pengajaran
-
Maklum balas pelajar
-
Penilaian

Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta /
gambarajah     


Bahan/Alat bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran

Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran    



Proses P&P  
Perlaksanaan P&P
Set Induksi

- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
 Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan

Pengurusan Kelas
Tanggungjawab guru menguruskan kelas
 Guru bertanggungjawab :
- menguruskan rutin kelas
- menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
- menyedia dan melaksanakan rutin kelas
- mengutip yuran
- memastikan maklumat dalam kelas
dikemaskini
- menjalankan tugas-tugas lain
- mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harian
- mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi
  peraturan kelas
- mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P

Persediaan sebelum mengajar
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d)
Persediaan peralatan pengajaran
e)
Persediaan ruang pengajaran
 f)
Persediaan kemahiran dalam pengajaran


Penyeliaan pengajaran teori



Penyeliaan pengajaran amali 1. Pengenalan
2.
Tunjuk cara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
7. Penutup


Program Perantis Guru 1 & 2
Konsep
qBertujuan memberi peluang kepada guru pelatih memahami situasi di sekolah
qTerbentuk berasaskan pendekatan perkembangan selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan
qPendedahan awal

Objektif
Program ini memberi peluang kepada guru:
q  Menyesuaikan diri
q Meninjau persekitaran
q Mengumpul maklumat tentang pengurusan, kurikulum, dan prasarana
q Membuat pemerhatian aplikasi teori P&P dalam bilik darjah.
q Merekod pengalaman melalui folio
q Memupuk budaya pemikiran kreatif dan reflektif terhadap dunia pendidikan


Bidang tumpuan tugasan PPG
¨ Pengurusan
¨ Prasarana
¨ Kurikulum/Program Bimbingan dan Kaunseling
¨ Ko-Kurikulum 

Peranan & tanggungjawab guru pelatih
Hadir  taklimat
Faham objektif
Lapor diri dan bina hubungan baik dengan pihak sekolah
Mengamalkan etika
Membantu guru dalam kokurikulum
Mengumpul maklum balas
Menyediakan folio PPG
Menyerahkan borang rumusan serta folia kepada pensyarah
Perbelanjaan tanggungan sendiri
PPG 2 guru pelatih diminta mengajar dan sediakan P&P

Garis panduan,Peranan dan tanggungjawab pihak sekolah
Bekerjasama dengan pihak UPSI
Melantik guru yang berpengalaman sebagai guru pendamping
Membantu guru pelatih menyesuaikan diri
Membantu mengumpul maklumat sekolah
Beri peluang membuat pemerhatian semasa P&P guru
berpengalaman berlangsung
Awasi displin dan kehadiran guru pelatih
Melapor sebarang kes mengenai guru pelatih dari masa ke semasa ke UPSI
Menyerahkan borang rumusan kehadiran dan dokumen lain ke UPSI

Peranan dan tanggungjawab guru pendamping
¨Membimbing guru pelatih ke arah perkembangan Sahsiah Pendidikan
¨Memaklumkan kepada pengetua mengenai kemajuan guru pelatih dari masa ke semasa
¨Menjalankan sekurang-kurangnya sekali perbincangan 

Peranan dan tanggungjawab pensyarah bimbingan
¨Menjelaskan konsep, objektif dan tugasan PPG
¨Menyemak folio serta dokumen lain yang berkaitan
¨Menggunakan maklumat dan catatan pengalaman guru pelatih dalam folio untuk perbincangan
¨Membuat rumusan
¨Membuat lawatan jika perlu
¨Menyimpan rekod penilaian PPG

Kehadiran dalam PPG
¨Kehadiran adalah wajib 100% kecuali cuti sakit yang ada pengesahan atau cuti mengejut yang mengakibatkan keluarga
¨Sekiranya guru pelatih tidak memenuhi 100%, guru pelatih harus menghabiskan tempoh PPG sebelum Latihan Mengajar
¨Guru pelatih yang mempunyai masalah kesihatan disarankan supaya menangguhkan PPG. Risiko adalah tanggungan sendiri

Aspek-aspek yang difokus semasa menjalani PPG
¨Interaksi dan komunikasi
¨Penglibatan dalam aktiviti sebagai guru pembantu
¨Pengurusan bilik darjah
¨Perancangan dan pengajaran
¨Amalan refleksi
¨Sikap dan sahsiah

Bab 13: Sekolah dan Persekitaran


Hubungan Sekolah dan  Masyarakat
  • Hubungan sekolah dan masyarakat merupakan suatu bentuk jaringan yang kompleks.
  • Interaksi sekolah berlaku secara tiga dimensi interaksi dalam sekolah dan tiga dimensi interaksi luar sekolah




Bentuk Jalinan Tiga Dimensi Interaksi Sekolah
Faktor luaran dan dalaman sekolah
Di sekolah, tiga pihak yang secara langsung terlibat dalam jalinan interaksi ialah pihak pentadbir, guru, murid.
Tiga dimensi interaksi dengan pihak luar melibatkan sekolah, ibu bapa, dan komuniti dalam masyarakat.
Terdapat hubungan antara faktor-faktor luar sekolah dengan faktor-faktor dalaman sekolah.
Misalnya faktor-faktor seperti kelas sosial, etnik, dan gender, mempengaruhi corak pembelajaran dan sahsiah murid di sekolah.
Faktor-faktor dalaman sekolah seperti gaya kepimpinan, peranan para guru, dan bentuk interaksi yang berlaku menyumbang kepada pencapaian dan sahsiah murid di sekolah.
Bagi interaksi dalaman sekolah, situasi pengajaran dan pembelajaran ditentukan oleh kepimpinan yang berkesan. Kepimpinan yang berkesan mampu mencapai matlamat masyarakat terutama dari segi pencapaian akademik dan sahsiah
Pengetua harus mempunyai interaksi yang positif dengan guru-guru dan begitulah sebaliknya.



Hubungan antara pihak sekolah dengan pihak di luar sekolah
Terdapat bentuk-bentuk hubungan interaksi antara pihak sekolah dengan pihak-pihak di luar sekolah terutamanya ibu bapa, penjaga, komuniti-komuniti dalam masyarakat.
Pengetua adalah individu yang secara idealnya perlu merintis pembinaan hubungan yang baik dengan luar sekolah, dan dibantu oleh guru-guru lain di sekolah.
Misalnya, interaksi yang baik dalam PIBG dapat membantu menjayakan program-program sekolah.
Pengetua boleh melibatkan komuniti-komuniti sekitar dalam menjayakan aktiviti-aktivitinya. 

Perkongsian Pintar
Hubungan tiga dimensi antara sekolah, ibu bapa dan masyarakat:
mencapai matlamat atau objektif yang sama
perlu ada hubungan yang mantap dan akrab
gabungan strategik yang membawa faedah sinergi kepada semua pihak yang terlibat 

Matlamat Perkongsian
a. Sekolah sebagai sebuah institusi sosial tidak wujud bersendirian.
b. Sekolah sebagai sebuah institusi sosial yang kompleks, (tidak perlu timbul keraguan dan salah faham.)
c. Memerlukan keprihatinan dan permuafakatan antara pihak sekolah dan masyarakat dalam mengatasinya.

Kepentingan Perkongsian
Masyarakat dan Sekolah: Saling memerlukan
Sekolah sebagai agen perubahan masyarakat
Masalah masyarakat merupakan masalah sekolah juga. 
Budaya adalah hak masyarakat

Hubungan Sekolah & Ibu Bapa (PIBG)
Ibu bapa hendaklah menjadi role model kepada anak.
Salah satu peranan yang boleh dimainkan oleh PIBG adalah sebagai
 orang tengah antara guru dan ibu bapa.
Tindakan PIBG membela nasib guru: (bersemangat dan selesa ketika bertugas)
Hubungan yang mesra ini mampu melenyapkan prasangka antara ibu bapa dengan guru.
Perbincangan boleh diadakan dari semasa     ke semasa dengan pihak sekolah demi  mengatasi sebarang kelemahan dan masalah yang dihadapi.
Kepakaran dan pengalaman anggota   masyarakat amatlah dialu-alukan.
Penglibatan aktif PIBG dapat mencabar minda, menarik minat dan memberikan motivasi yang tinggi kepada pelajar.
Persatuan Ibu Bapa dan Guru ( PIBG ) adalah  sebuah organisasi yang penting terhadap perkembangan sesebuah sekolah.
Peranan dan tanggungjawab PIBG di sesebuah sekolah memberi kesan kepada kemajuan dan pencapaian sekolah.
Pengurusan PIBG yang cemerlang akan melahirkan sekolah yang terbilang.
Pengurusan PIBG harus cekap dan berkesan.
Sebarang perbezaan dari segi pandangan  dan pendapat dalam kalangan kita bukanlah penghalang.
Menambahkan dana persatuan dengandan kerjasama pucuk pimpinan dan semua ahli persatuan.
Satu strategi yang boleh dilaksanakan ialah dengan merapatkan hubungan sekolah dengan ibu bapa melalui PIBG.  

Hubungan dan kerjasama ini akan mewujudkan pemuafakatan yang
saling memerlukan ibarat  aur dengan tebing bagi menjana
kecemerlangan sekolah dan melahirkan masyarakat 1 Malaysia.