Keperluan
perancangan pengajaran dan pembelajaran
Perancangan
perlu dilakukan untuk:
- memenuhi masa yang diperuntukkan
- menepati kehendak objektif/matlamat
- berkesan sepanjang waktu pengajaran
- menarik perhatian dan tidak membosankan
- memenuhi masa yang diperuntukkan
- menepati kehendak objektif/matlamat
- berkesan sepanjang waktu pengajaran
- menarik perhatian dan tidak membosankan
Objektif
pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk:
Objektif boleh dalam bentuk:
Objektif
implisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
- memahami
- mengetahui
- menghargai sesuatu yang telah diajar
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
- memahami
- mengetahui
- menghargai sesuatu yang telah diajar
Objektif
eksplisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
- menyenaraikan
- menjelaskan
- memberikan contoh
- menunjukkan cara yang betul terhadap apa yang telah diajarkan
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
- menyenaraikan
- menjelaskan
- memberikan contoh
- menunjukkan cara yang betul terhadap apa yang telah diajarkan
Buku
rekod mengajar
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan. Isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan sukatan-sukatan kebangsaan
Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan. Isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan sukatan-sukatan kebangsaan
Komponen
P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
- Objektif pengajaran
- Strategi pengajaran yang sesuai
- Bahan bantu pengajaran
- Maklum balas pelajar
- Penilaian
Sumber-sumber
pengajaran dan pembelajaran
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta / gambarajah
Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti
- buku teks
- buku rujukan
- buku latihan
- lampiran nota
- Alat audio visual
- LCD
- komputer/ TV
- peta / gambarajah
Bahan/Alat
bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran
Perlaksanaan
Pengajaran dan Pembelajaran
Proses
P&P
Perlaksanaan P&P
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
Perlaksanaan P&P
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan, gambar atau bunyi
Perkembangan P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabungjalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
Pengurusan
Kelas
Tanggungjawab guru menguruskan kelas
Guru bertanggungjawab :
- menguruskan rutin kelas
- menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
- menyedia dan melaksanakan rutin kelas
- mengutip yuran
- memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
- menjalankan tugas-tugas lain
- mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harian
- mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi
peraturan kelas
- mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P
Tanggungjawab guru menguruskan kelas
Guru bertanggungjawab :
- menguruskan rutin kelas
- menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
- menyedia dan melaksanakan rutin kelas
- mengutip yuran
- memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
- menjalankan tugas-tugas lain
- mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harian
- mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi
peraturan kelas
- mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P
Persediaan sebelum mengajar
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d) Persediaan peralatan pengajaran
e) Persediaan ruang pengajaran
f) Persediaan kemahiran dalam pengajaran
a) Penulisan persediaan mengajar
b) Persediaan ilmu pengajaran dan isi pelajaran diajar
c) Persediaan bahan pengajaran
d) Persediaan peralatan pengajaran
e) Persediaan ruang pengajaran
f) Persediaan kemahiran dalam pengajaran
Penyeliaan pengajaran teori
Penyeliaan pengajaran amali
1. Pengenalan
2. Tunjuk cara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
7. Penutup
2. Tunjuk cara oleh guru
3. Agihan kerja pelajar
4. Penyeliaan aktiviti amali
5. Penilaian/ refleksi aktiviti amali
6. Pembersihan makmal
7. Penutup
Program
Perantis Guru 1 & 2
Konsep
qBertujuan memberi peluang kepada guru
pelatih memahami situasi di sekolah
qTerbentuk berasaskan pendekatan perkembangan selaras dengan Falsafah
Pendidikan Kebangsaan
qPendedahan awal
Objektif
Program
ini memberi peluang kepada guru:
q Menyesuaikan diri
q Meninjau persekitaran
q Mengumpul maklumat tentang pengurusan, kurikulum, dan
prasarana
q Membuat pemerhatian aplikasi teori
P&P dalam bilik darjah.
q Merekod pengalaman melalui
folio
q Memupuk budaya pemikiran kreatif dan reflektif terhadap
dunia pendidikan
Bidang
tumpuan tugasan PPG
¨ Pengurusan
¨
Prasarana
¨
Kurikulum/Program Bimbingan dan Kaunseling
¨
Ko-Kurikulum
Peranan & tanggungjawab guru pelatih
Hadir taklimat
Faham
objektif
Lapor
diri dan
bina hubungan
baik dengan
pihak sekolah
Mengamalkan
etika
Membantu
guru dalam
kokurikulum
Mengumpul
maklum balas
Menyediakan
folio PPG
Menyerahkan
borang rumusan
serta
folia kepada
pensyarah
Perbelanjaan
tanggungan
sendiri
PPG
2 guru pelatih diminta mengajar dan sediakan P&P
Garis panduan,Peranan dan tanggungjawab pihak sekolah
Bekerjasama dengan pihak UPSI
Melantik guru
yang berpengalaman sebagai guru
pendamping
Membantu guru
pelatih menyesuaikan diri
Membantu mengumpul maklumat sekolah
Beri peluang membuat pemerhatian semasa
P&P guru
berpengalaman berlangsung
Awasi displin dan kehadiran guru
pelatih
Melapor sebarang kes mengenai guru
pelatih dari masa ke semasa ke UPSI
Menyerahkan borang rumusan kehadiran dan dokumen lain
ke UPSI
Peranan dan tanggungjawab guru
pendamping
¨Membimbing
guru pelatih ke arah perkembangan Sahsiah Pendidikan
¨Memaklumkan
kepada pengetua mengenai kemajuan guru pelatih dari masa ke semasa
¨Menjalankan
sekurang-kurangnya sekali perbincangan
Peranan dan tanggungjawab pensyarah bimbingan
¨Menjelaskan konsep, objektif dan tugasan PPG
¨Menyemak
folio serta dokumen lain
yang berkaitan
¨Menggunakan maklumat dan catatan pengalaman guru
pelatih dalam
folio untuk perbincangan
¨Membuat rumusan
¨Membuat lawatan jika perlu
¨Menyimpan rekod penilaian PPG
Kehadiran
dalam PPG
¨Kehadiran
adalah wajib 100% kecuali cuti sakit yang ada pengesahan atau cuti mengejut
yang mengakibatkan keluarga
¨Sekiranya
guru pelatih tidak memenuhi 100%, guru pelatih harus menghabiskan tempoh PPG
sebelum Latihan Mengajar
¨Guru
pelatih yang mempunyai masalah kesihatan disarankan supaya menangguhkan PPG.
Risiko adalah tanggungan sendiri
Aspek-aspek
yang difokus
semasa menjalani PPG
¨Interaksi dan komunikasi
¨Penglibatan dalam aktiviti sebagai guru
pembantu
¨Pengurusan bilik darjah
¨Perancangan dan pengajaran
¨Amalan refleksi
¨Sikap dan sahsiah
No comments:
Post a Comment